Pierwsze budżety obywatelskie z certyfikatem

Początek roku szkolnego to okres, w którym mieszkańcy wielu miejscowości w Polsce, po raz kolejny decydują o tym, co ma się zmienić w ich otoczeniu w następnych dwunastu miesiącach. Po raz pierwszy kilkanaście polskich gmin otrzymało certyfikaty, uczących się budżetów obywatelskich.

Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami administracji samorządowej, decydują o planach wydatków na kolejny rok. Od pięciu lat to narzędzie wpływania na zmiany w przestrzeni polskich miejscowości, staje się co raz bardziej popularne. Obecnie już w prawie dwustu gminach w całym kraju, mieszkańcy mogą decydować na co wydane zostaną pieniądze pochodzące m.in. z ich podatków. Dzięki ich aktywności miasta stały się bardziej dostępne dla rowerzystów (Radom), osób starszych (Poznań) czy dzieci i młodzieży (nowe place zabaw, fit-parki czy uliczne siłownie).

Proces stanowienia budżetu obywatelskiego to także wzajemna edukacja mieszkańców i urzędników. Współpracując ze sobą przedstawiciele obu grup, lepiej zaczynają rozumieć swoje potrzeby oraz ograniczenia. Fundacja Napraw Sobie Miasto, inicjator konkursu Mieszkam-TU.eu na najbardziej inspirujące projekty, realizowane z budżetów obywatelskich, postanowiła także wyróżnić te miejscowości, w których ten proces odbywa się w sposób nastawiony na ciągłe doskonalenie i naukę.

Trzynaście pierwszych gmin (m.in. Warszawa, Łódź, Bytów) otrzymało certyfikaty, które zaświadczają, że przy każdej kolejnej edycji, procedury uchwalania budżetu obywatelskiego są doskonalone. W kolejnych miesiącach wszystkie samorządy będą mogły ubiegać się o bezpłatne certyfikaty na dwóch dodatkowych poziomach.

Trzeci poziom certyfikatu zaświadcza, że w danym mieście budżet obywatelski jest wykorzystywany, jako narzędzie zarządzania jego rozwojem we współpracy z mieszkańcami, a nie jest tylko okazjonalnym plebiscytem. Miejscowości wyróżnione certyfikatem mają być wzorem dla kolejnych, jeśli chodzi o współpracę i kontakt z mieszkańcami.

Dodaj komentarz